EN TR

HEMEN BAŞLA…

//HEMEN BAŞLA…

HEMEN BAŞLA…

Merhaba Sevgili Okuyucu,
Umuyorum ki iyisin?

Fark ettiğin üzere son zaman dilimlerinde iki hafta bir yayınlanan yazılarım yerine iki ya da üç hatta dört hafta da bir yazılarım yayınlandı. Özel sebeplerden kaynaklanan bir dönemden geçince ister istemez yaşadığım değişimler ve bu değişimlere uyum sürecimde böylesine değerli bir gazetede yer alan köşe yazılarımda gecikmelere sebep oldu. Öncelikle affını diliyorum ve bundan sonra düzenli olarak iki haftada bir her çarşamba günleri seninle buluşmayı ümit ediyorum.

Evet, bir şeylere başlamanın gücünü mutlaka hayatınızın bir döneminde fark etmişsindir. “En iyisi başka zaman yapayım” cümlesini kaç kere kendi kendine söyledin. İzninle sana bazı sorularım olacak;
     – Erteleme ve bahaneler üreterek “sonra yapayım” dediğiniz işlerin bir listesini çıkarabilir misin?
– İşi yapmamak ve işi yapıyor olmam lazım gerilimini hangi sıklıkla, hangi konularda ve özellikle hangi saatlerde hissediyorsunuz?
– Bir konu ile ilgili “sonra yapayım” düşüncesinden hemen önce zihninden hangi düşünceler geçiyor? Örneğin; bugün çok stresliyim, değmez, önce yaptın olmadı, neden uğraşıyorsun? gibi
– Ertelediğin ve sonradan bir şekilde son dakikada hallettiğin işlerin listesini çıkarabilir misin? Bu listeye baktığında “keşke daha erken başlasaydım” dediğin hangi işler var?
– İş ve özel yaşamında dair hangi hedefleri önüne koydun ve bu hedefler doğrultusunda nasıl ilerlemeyi diliyorsun?
– Kendine koyduğun iş, görev veya hedeflerinle ilgili sence önce hangisini yapman gerek ya da hangisi daha önemli? Ve bunlara ulaşmak adına hangi alt görevleri yapmayı diliyorsun?

Bu soruların yanıtlarına göre, başlamanın sihriyle tanışman ve bitirmek adına eylemde olmanın sihrini fark ediyor musun?  Hemen başladın ve devam ederken karşına dikkat dağıtan şeyler, engeller ve aksilikler yaşayabilirsin ve kendine sor “bu durumlar karşısında tedbir almak gerekiyor mu?”.

İnsanız ve tüm yaşadıklarımız bize dair ise şimdide, burada, sanatın ve felsefenin içinden hayata bakabilme becerimizle ne yapabiliyorsak sadece bir deneyim değil mi? Yukarıda sorular sana çok teknik gelebilir, buna da izin ver lütfen. Bilgiyi bilincinle yaşamayı denerken her bilgi senden geçerek farklılaşarak yoğrulacak ve hayat bulacak değil mi?

Herman Hesse’nin Solgun Yaprak şiirini armağan et kendine,
     Her çiçek meyve olmak ister,
Her sabahın arzusu akşamdır,
Her şey fanidir bu dünyada,
Değişimden, kaçıştan başka.
En güzel yaz bile ister
Hissetmeyi sonbaharı ve solduğunu.
Sessizce dur, yaprak, sabırla dur,
Kaçırmak isterse rüzgâr seni.
Oyna oyunlarını, savunma kendini
Bırak olsun ne olacaksa.
Bırak, seni kıran rüzgârın esintisi,
Uçursun seni yuvana.

Ertelediğin, hedeflediğin, yaptığın, yapmadığın, düşündüğün, düşünemediğin her ne var ise; izin vermeye ne dersin?

Bir sonraki yazıya kadar, sevgiyle kal ve rüzgârın esintisiyle yuvana dön.

By | 2019-11-26T10:45:25+00:00 Kasım 26th, 2019|Categories: Genel|Yorum yok

About the Author:

Siz de fikrinizi belirtin