EN TR

İÇİNDEN FUTBOL GEÇEN FİLMLER…

//İÇİNDEN FUTBOL GEÇEN FİLMLER…

İÇİNDEN FUTBOL GEÇEN FİLMLER…

Dünya Kupası şenliğinin yaşandığı bu günlerde yine futbolla yatıp futbolla kalkıyoruz. Hazır futbol bu kadar gündemdeyken, hem futbolu hem sinemayı sevenler için, izleme fırsatı bulduğum ‘içinden futbol geçen filmler’den en beğendiklerimi, ya da şöyle ifade edeyim; kendi ilk 11’imi alfabetik olarak listeledim.

1) A Shot At Glory (Zafer Vuruşu)
Yönetmen: Michael Corrente
Oyuncular: Robert Duvall, Michael Keaton, Andy Gray
Yapım Yılı: 2000
Konusu: İskoçya’da alt küme takımlarından birinde menejerlik yapan Gordon McLeod, bir yandan kulübün Amerikalı sahiplerinin baskısına göğüs gererken bir yandan da özel hayatında çalkantılarla uğraşmaktadır.

2) Dar Alanda Kısa Paslaşmalar
Yönetmen: Serdar Akar
Oyuncular: Fatih Akyol, Erkan Can, Müjde Ar, Rafet el Roman
Yapım Yılı: 2000
Konusu: ‘Hayat fena halde futbola benzer’ cümlesiyle akıllara kazınmış bir film. Bu cümlenin de hakkını veriyor. Babasının dükkanında çalışan ve aynı zamanda amatör bir takımda kalecilik yapan Suat’ın ve takımın hocası Selçuk’un ekseninde, 80 sonrası Özal dönemi Türkiyesi’nin toplumsal dönüşüm ve değişimlerini güzel anlatan, üstelik bunu yaparken de futboldan faydalanan bir film. Daha ne olsun.

3) Kaledeki Yalnızlık
Yönetmen: Volga Sorgu
Oyuncular: Numan Çakır, Özlem Tekin, Tolga Sarıtaş, Nur Sürer, Erkan Can
Yapım Yılı: 2011
Konusu: Futbol kariyerindeki güzel günler, geçirdiği bir kaza sonrası geride kalmış kaleci Nurettin’in hikayesi. Nurettin’in hayata tutunma çabası, amatör bir takımda futbola dönüşü, oğlu ile ilişkisi, futbol dünyasının kirli çamaşırları filmin ana eksenini oluşturuyor.

4) Looking For Eric (Hayata Çalım At)
Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Steve Evets, Eric Cantona, Stephanie Bishop
Yapım Yılı: 2009
Konusu: Listedeki 2 Ken Loach filminden ilki. Başrolde de Steve Evets’a muhteşem Eric Cantona eşlik ediyor üstelik. Futbol delisi bir Manchester United taraftarı olan ve postacılık yapan Eric’in hayatı ciddi bir krizin içindedir. Yardımına o çok sevdiği takımının efsane oyuncusu ve adaşı Eric Cantona koşacaktır. Loach’dan takım ruhunu ön plana çıkaran, mizah duygusu da yerinde şahane bir işçi sınıfı filmi.

5) Mean Machine (Sıradışı Sanıklar)
Yönetmen: Barry Skolnick
Oyuncular: Vinnie Jones, Jason Statham, David Kelly
Yapım Yılı: 2001
Konusu: Futbolculuktan oyunculuğa geçiş yapmış olan Vinnie Jones’u 90’lı yıllarda Wimbledon formasıyla (Chelsea ve Leeds’te de oynamıştı) ve sert futboluyla hatırlayabilirsiniz. Jones, filmde hapishaneye düşmüş eski bir futbolcuyu canlandırıyor. Son derece tanıdık bir tema: Hapishane, mahkumlar, gardiyanlar ve futbol maçı. İngiliz tipi mizahı ve özellikle uzun maç sahnesi (spikerli anlatımıyla bir Premier Lig maçı havası esiyor adeta) ile izlenmeye değer.

6) My Name Is Joe (Benim Adım Joe)
Yönetmen: Ken Loach
Oyuncular: Peter Mullan, Louise Goodall, Gary Lewis
Yapım Yılı: 1998
Konusu: İçinden futbol geçen sadece 2 film seçme hakkım olsaydı biri kesinlikle My Name Is Joe olurdu (diğeri de Cehennemde İki Devre). Mekan: Glasgow. 30’larını çoktan aşmış, işsiz ve eski bir alkolik olan Joe bir yandan özel hayatını düzene koymaya çalışırken bir yandan da muhtemelen kendisiyle aynı yollardan geçecek gençlerden oluşan futbol takımına antrenörlük yapıyor.

7) Offside (Ofsayt)
Yönetmen: Jafar Panahi
Oyuncular: Sima Mobarak-Shahi, Shayesteh Irani, Ayda Sadeqi
Yapım Yılı: 2006
Konusu: İranlı usta yönetmen Panahi’nin filmi, futbol sahasından ziyade tribünlere odaklanıyor. Film, kadınların futbol stadyumuna girmesinin yasak olduğu İran’da bir grup kadının ülkelerinin 2006 Dünya Kupası’na katılım hakkı için oynayacağı kritik bir maç için tribüne girme mücadelesi üzerine.
Bu filmin çekilmesinden 12 yıl sonra, 20 Haziran 2018 tarihinde İran’ın Dünya Kupası’nda İspanya ile oynayacağı maç Tahran’ın Azadi Stadyum’unda dev ekranlar kurulurken, kadınların da stada gelip maçı izlemelerine izin verildi. 1979’dan beri ilk defa. Maçtan sonra İspanya forması giyen Sergio Ramos’un da dediği gibi: “Umarım bu gecenin gerçek kazananı onlar olmuştur.”

8) The Damned United (Lanet Takım)
Yönetmen: Tom Hooper
Oyuncular: Colm Meaney, Henry Goodman, David Roper
Yapım Yılı: 2009
Konusu: Halis muhlis bir futbol filmi. Film, Derby County ve Nottingham Forest ile büyük başarılara imza atan ünlü İngiliz menejer Brian Clough’ın, bu ikisi arasındaki sadece 44 gün süren Leeds United macerasına odaklanıyor. Clough, yoldaşı Peter Taylor, futbolcular, taraftarlar, medya, sistem. Hepsi burada.

9) Two Half-Times In Hell (Cehennemde 2 Devre)
Yönetmen: Zoltán Fábri
Oyuncular: Imre Sinkovits, Dezsö Garas, József Szendrõ
Yapım Yılı: 1961
Konusu: Bir Macar filmi. Orijinal ismi Két félidö a pokolban. Almanlar, Hitler’in doğumgünü şerefine savaş esirleriyle kendi takımları arasında bir futbol maçı yapılması kararı alırlar. Esirler takımının organize edilmesi görevini de mahkumlar arasında yer alan bir futbolcuya verirler. Gerisini anlatmayayım. Mutlaka izleyin. Tüm zamanların en iyi futbol filmlerinden biri.

10) United
Yönetmen: James Strong
Oyuncular: David Tennant, Dougray Scott, Jack O’Connell
Yapım Yılı: 2011
Konusu: Film, dönemin en iyi ve en umut vaat eden takımlarından biri olan Manchester United’ın birçok oyuncusunu kaybettiği 1958’deki feci uçak kazası üzerine. Bu konuda çok daha iyi film kotarılması gerekirdi ama şimdilik elimizde bu var.

11) Victory (Zafere Kaçış)

Yönetmen: John Huston
Oyuncular: Michael Caine, Sylvester Stallone, Pele
Yapım Yılı: 1981
Konusu: Stallone ve Pele’li kadrosu ile 10 kez Oscar adaylığı kazanmış John Huston’ın elinden çıkma bir film olduğu için, futbol filmi dendiğinde en popüler cevap ‘Zafere Kaçış’. Fakat sizi temin ederim listede çok daha iyileri var. Film, öykü olarak kendisine Fabri’nin Cehennemde İki Devre’sini baz alıyor. Savaş, esirleri, Nazi Almanyası ve bir futbol maçı.

Şimdiden iyi seyirler diliyorum,
A. Önder Zorba
Haziran 2018

‘Cehennemde İki Devre’ filminden bir kare;

By | 2018-06-30T04:41:43+00:00 Haziran 29th, 2018|Categories: Sosyal|Yorum yok

About the Author: